• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Uzun Dönem Araç Kiralama Nedir

Araç kiralama sektör olarak ülkemizde son yıllarda yükseliş göstermiştir. Kısa süreli araç kiralanabileceği gibi uzun dönemde araç kiralamak mümkündür. Günlük ya da haftalık zamandan uzun bir süre için yapılan araç kiralama çeşidine uzun dönem araç kiralama ya da filo kiralama adı verilir. Uzun dönem araç kiralama oldukça avantajlı bir yöntemdir. İstenilen aracı satın alarak ekonomik anlamda sıkıntı yaşamamın önüne geçilen bir yöntemdir.

Günümüzde bütün şirketler araç kiralamanın avantajlarının farkında olarak aracı satın almak yerine kiralamayı tercih etmektedir. Bu sebeple şirketlerin satın almadan 1 yıldan 4 yıla kadar araç kiralaması sistemine uzun dönem araç kiralama denmektedir. Şirketler kiralama sırasında imzaladıkları sözleşmede yazan şartlarla aracı kiralayıp kullanmakta ve süre bitiminde kiralama yapılan şirkete kiralanan araçlar teslim edilmektedir. Bu açıklama ile uzun dönem araç kiralama nedir? Nasıl çalışır sorularına cevap verilmiş olmaktadır.

​​​​​​Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları

Araç satın almak kişiler için olduğu kadar şirketler içinde uzun süren bir işlemdir. Bu yüzden şirketler ve kişiler zaman kaybını önlemek amacıyla uzun süreli araç kiralama yöntemini seçmektedirler. Özellikle şirketler ihtiyaçları olan her çeşit aracı satın almak yerine ihtiyacı olanları kiralayarak kâr elde etmiş de olmaktadırlar. Genellikle şirketlerin çalışanları için sözleşmeyle yaptıkları uzun dönem araç kiralama, vergi, kasko, trafik sigortası ve arıza çözümü gibi avantajları bir arada sunabilmektedir. Ayrıca belirli dönemler için bireysel filo kiralama da yapılabilir. Uzun dönem araç kiralama, şirketlere ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veren şirketler açısından bakıldığında güvenilir ve karlı bir işlem. Ayrıca filonuz için seçeceğiniz araçları inceleyebildiğiniz seçenek sunan yöntemdir.

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Çeşitleri

Uzun dönem araç kiralama kurumsal araç kiralama ve bireysel araç kiralama olarak ikiye ayrılır.

Kurumsal Uzun Dönem Araç Kiralama

Şirketler ekonomik maliyeti yüksek olan araçları satın almaktansa uzun süreli kiralamayı tercih etmektedirler. Satın alınan araçların bakımları ve vergilerini takip etmek büyük bir şirket için zor olduğu bunlarla ilgilenen başka bir firma olmaktadır. Araçla işi bittiğinde o aracı satmak zor olacağından ve değer kaybı yaratacağından ekonomik kayıp olmaktadır. Ancak araç kiraladığı zaman değer kaybı gibi sorunlardan kiralayıcı olan firma sorumlu olacaktır. Kaza durumunda araç kaybı nedeniyle işlerde de aksama olmaktadır.

Ancak kiralama yönteminde araç bir kaza geçirirse firma başka bir araç vererek şirketin işlevine devam etmesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Şirketler teknolojileri takip etmek zorundadır bundan dolayı her yenilikte araç değişimi kolay olmayacağından kiralama yöntemi daha avantajlıdır.

Şirketler aldıkları araç için iyi bir servis ihtiyacı duyarlar. Böyle bir servisi bulmak zordur. İşte araç kiralama yönteminde servis şirket tarafından tahsis edilen servis ve profesyonel bir ekiple aracınızın işlemleri halledilmektedir. Vergi düşmedi açısından da avantajlıdır. Kiralanan araçlar gider olarak gösterilerek muhasebede KDV ve vergi düşmesini sağlayabilir.

Bireysel Uzun Dönem Araç Kiralama

Bireysel araç kiralama olayı doğru bir firma ile yapıldığında hem kolay hem de ekonomik bir yöntemdir. İstediğiniz marka aracı kiralayabileceğiniz için rahat bir kullanımınız olacaktır. Ve seyahatiniz daha keyifli hale gelecektir.

Uzun Dönem Araç Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun dönem araç kiralamada fiyatlar genellikle markaya modele, aracın km bilgisine, yakıt tüketim şekline göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca uzun dönem araç kiralama kampanyalarını takip ederek bir yıl boyunca kendi aracınızın konforunu yaşayabilirsiniz. Uzun dönem kiralamada en çok tercih edilen aylık kiralamadır. Özellikle tatil döneminde, seyahatlerde aylık araç kiralama yapılabilir. Günlük kiralamaya göre önemli fiyat avantajı sunan aylık araba kiralama seçenekleriyle merak ettiğiniz otomobilleri test etme fırsatı da yaratabilirsiniz.

06 Ağustos 2019 386 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Aylık Araç Kiralama Nasıl Yapılır

Günümüzde, kişi el bir araç çoğu in an için ihtiyaç haline gelmiştir Kişi el araçlar, uzun veya kı a me afeli yolculuklarda, şehir içinde, günlük hayatın her anında yaşamı...

Günlük Araç Kiralama Nasıl Yapılır ?

Araç kiralama işleminde online eçenekler en çok tercih edilen yöntemdir Firmanın ite ine giriş yaptığınız zaman kiraya verilen araçları değerlendirerek kiralama işlemini...

Araç Kiralarken Yapmanız Gerekenler

Araç kiralama, araç ahibi olmayan kişiler için en iyi çözüm Arzu edilen zaman diliminde araç ahibi olunabiliyor En ık tercih edilen ulaşım metotlarından biri Özellikle toplu taşıma...

Ankara En İyi Rent a Car Firması

Oto kiralama hizmetinin orun uz bir şekilde gerçekleşme i için firmamız dört mev im hizmet unmaktadır Otomobil dünya ının lük ve konforlu araç eçeneklerini izler için bir araya...