• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Beklenen ÖTV indirimi geldi

Günlerdir merakla beklenen ÖTV indirimi ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre ÖTV de %15 ile %30 arasında indirim yapılması kararı alındı. Otomotiv sektöründe giderek daralma yaşanması ve satışların giderek azalmasının önüne geçmek için herkesin merakla beklediği ÖTV indirimi gerçekleşti. Bu indirim ile birlikte fiyatlarda ciddi anlamda düşüş yaşanması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, araçlardaki ÖTV uygulamasında 15 puan indirim yapılacağı müjdesini verdi. Bu indirim haberi piyasada hareketlenmelere neden olmuş ve otomotiv sektörünün öncü firmaları anında satış fiyatlarını güncellemiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda bazı firmalar kredi faiz oranlarında da güncellemeler yaparak araç satışlarını arttırmayı hedeflemektedir.

Yeni gelen ÖTV indirimi ile birlikte 1.6 motor araçların fiyatlarında ortalama %10 indirim yapılması bekleniyor. Vergisiz fiyatı 99 bin TL altında olan araçları kapsayan ÖTV indirimi araçların çıplak fiyatı üzerinden gerçekleşeceği için araç satış fiyatlarında ortalama 10 15 bin TL arasında indirim olacağı ve sektörün tekrar eski haline gelebileceği gözlenmektedir.

Yurt dışından ithal gelen araçların vergisiz fiyatı 99 Bin TL altında ve 1.6 ile daha düşük motor hacimli araçları kapsayan yeni ÖTV indirimi ile araç sahibi olmak biraz daha cazip hale gelmektedir. Bu indirim belirli modellerde geçerli olacağı için orta ve lüks sınıf araçlarında gözle görülür fiyat indirimi henüz beklenmiyor. Yeni ÖTV indirimi, satış fiyatı maksimum 180 190 bin TL olan araçlar için geçerlidir. Audi, BMW ve Mercedes araçlarının vergisiz fiyatları 100 bin TL üzerinde olduğu için bu araçlarda indirim yapılması beklenmiyor.

Vergisiz fiyatı 99 bin TL altında olan küçük motorlu araçlar için gözle görülür derece indirim yapılması bekleniyor. Özellikle 1.6 1.5 ve 1.3 motorlu araçları kapsayan yeni ÖTV indirimi ile kredi faizlerinde de düşüş olursa piyasada yeniden hareketlenme yaşanması ve yeni yılda araç satış fiyatlarının artması bekleniyor.

Şuanki satış fiyatı 102.000 TL olan Renault Megane, yeni ÖTV indirimi ile birlikte 91.000 TL ye satışa sunulmaktadır. Fiat Egea 69.000 TL satış fiyatına sahip olurken, ÖTV indirimi sayesinde 62.000 TL ye kadar inmektedir. Piyasanın en çok tutulan araç modellerinden biri olan Golf ise 149.000 Bin TL olan satış fiyatını 134.000 TL bandına kadar düşürmektedir. Bu fiyatlar göz önüne alındığında sıfır araç fiyatlarında ortalama 12 15 bin TL arasında indirim yapılması bekleniyor.

01 Kasım 2018 163 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Benzine 27 Kuruş Zam

Akaryakıt fiyatlarında 18 Şubat 2019 gece aat 24’den onra geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 27 kuruş zam geldi Ankara’da benzinin on fiyatı 630 TL motorin i e 613...

Karlı Havada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemiz genelinde yoğun kar yağışı gerçekleşmekte ve bu durum ürücülere bazı olum uzluklar yaratmaktadır Kar yağışının tüm ülke genelini etki i altına alma ı ve...

Benzin ve Motorine İndirim

24 Aralık 2018 gece i itibari ile akaryakıt fiyatlarına ortalama 28 kuruş indirim geliyor Yapılacak bu indirim ile birlikte motorin fiyatlarının 580 benzin fiyatlarının i e 6 TL...

Yeni Nesil Minibüsler

Kalabalık ailelerin en çok tercih ettiği araç egmentlerinden biri olan minibü lerde, yeni modeller göz dolduruyor Volk wagen Caravelle ve Mercede Vito gibi öncü araçların yer aldığı...

YORUMLAR

Avatar
ÖZDEMİR ÇETİN 01 Kasım 2018

İndirim fiyatlara ne derece yansıyacak bekleyip göreceğiz

Cevapla
Avatar
Hande B. 01 Kasım 2018

SIFIR ARAÇ ALMAK İÇİN GÜNLERDİR BU HABERİ BEKLİYORUZ. BEKLEDİĞİMİZE DEĞER İNŞALLAH

Cevapla
Avatar
UMUT 01 Kasım 2018

Renault grubunda ciddi indirimler yapılmış kredilerde cazip

Cevapla