• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Araç Kiralarken Yapmanız Gerekenler

Araç kiralama, araç sahibi olmayan kişiler için en iyi çözüm. Arzu edilen zaman diliminde araç sahibi olunabiliyor. En sık tercih edilen ulaşım metotlarından biri. Özellikle toplu taşıma araçlarını sevmeyen, bilet derdiyle uğraşmak istemeyen ve uçak fobisi olan kişiler için en ideal seçim. Üstelik rahat bir yolculuk sağlıyor. Yol süresince istenilen yerde durup mola vermek, konforlu bir şekilde yolculuk etmek gibi pek çok madde sayılabilir. Araç kiralarken yapmanız gerekenler iyice araştırılmalıdır.

Araç kiralama bu kadar popüler olunca bu hizmeti veren firmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Firmalar farklı avantajlarla çeşitli seçeneklerle müşterilerini karşılıyor. Ancak; firmanın yalnızca indirimli fiyatları olması ya da ödeme kolaylıkları sağlaması yeterli değil. Araç kiralayacak kişinin; dikkat etmesi gereken pek çok husus var. Bu hususlara dikkat etmek; araç kiralarken kolaylıklar sağlayabileceği gibi araç tesliminde yaşanacak sorunlarında önüne geçer.

Firma Araştırması Yapmak

Araç kiralama işi yapmakta olan yüzlerce firma var. Birbirinden farklı kampanya ve indirimlerle bu hizmeti sunuyorlar. En iyi teklifleri sunan firmayı seçebilmek için iyi bir araştırma yapılması gerekir. Tercih edilen firmaya başvurulduğunda her detayı öğrenilmelidir. Akla takılan her soru sorulmalıdır. Araç kiralayacak kişinin bilgi edinmediği konu kalmamalıdır.

Ödeme Seçeneklerini Araştırmak

Araç kiralama konusunda en önemli hususlardan biri de ödeme seçenekleridir. Her firma farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra; çeşitli ödeme kolaylıkları da sunulmaktadır. Araç kiralamak isteyenler öncelikle firmaların sunduğu ödeme seçeneklerini ve kolaylıklarını çok iyi incelemesi gerekir. Böylece, en avantajlı koşulları bulmak ve indirimli fiyatları değerlendirmek mümkün olur. Ödemelerde yapılan taksitlendirmeler de oldukça cazip. Taksitlendirme seçenekleri uygun olan firmalar araştırılmalıdır. Böylece, taksitler ödenirken zorluk yaşanmaz.

Sigorta

En önemli hususlardan biri sigorta konusudur. Kişisel otomobil politikasının sigorta acentesinin kapsamında olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Özellikle kredi kartı ile ödeme yapılacaksa sigortaya ihtiyaç duyulabilir. Eğer, sigortanız bunu karşılamazsa acentenin sunmuş olduğu sigortadan yararlanılabilir. Sigorta olmadan araç kullanıldığında meydana gelecek tüm hasarlardan aracı kiralayan kişi sorumlu olacaktır.

Hasar Tespiti Yapmak ve Sözleşmenin İncelenmesi

Araç teslim edilirken firma araç üzerinde inceleme yapar. Firma, aracını hasarsız olarak geri almak ister. Dolayısıyla, bu durum, araç kiralama firmalarında doğal bir prosedürüdür. Ancak; bu noktada çok dikkat edilmesi gerekir. Araçta önceden meydana gelmiş hasarlardan kişi sorumlu tutulur. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için araç kiralama sırasında aracın var olan tüm hasarları tespit edilmelidir. Bu hasarlar kalem kalem not ettirilmelidir. Böylece, kiralayan kişi, önceden meydana gelmiş hasarlardan sorumlu tutulamaz.

Firmalar araç kiralarken farklı prosedürler uygularlar. Firmaların kriterleri birbirinden farklıdır. Bu kriterler arasında sözleşme de bir çok firmada geçerlidir. Sözleşmenin olduğu firmalarda kişinin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Söz konusu sözleşme; iyice okunmalı ve hiçbir detay atlanmamalıdır. Söz konusu sözleşmede, sürüşü ilgilendiren ya da teslim zamanı ile ilgili birçok madde mevcut olabilir. Bu maddeler bilinmelidir. Bunlara dair sorun yaşamamak için akla takılan her konu ve soru sorulmalıdır. Genelde bu sözleşmelere sadece göz atılır. Dolayısıyla, ara maddeler hep atlanır. Daha sonra da okunmayan maddeler birer sorun olarak kişilerin karşısına çıkar.

Firmanın Müşteri Hizmetleri

Firma ile iletişim son derece önemli. İletişimin araç kiralanmadan önce ve araç kiralandıktan sonra kesilmemesi gerekir. Firmanın 7/24 ulaşılabilir olması gerekir. Zira aracı kiralayan kişi, her konuda destek almak isteyebilir. Yaşadığı sorunlarda firmaya danışmak durumunda kalabilir. Bu nedenle; firmanın hızlı ve çözüm odaklı bir müşteri hizmetleri potansiyeli olması önemlidir.

09 Temmuz 2019 100 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Keçiören Caravella Kiralama

Caravella Kiralama Nedir Na ıl Yapılır Volk wagen caravella 9 kişilik hu u i ruh atlı bir minibü tarzı araçtır Özellikle kalabalık ailelerin, şirketlerin ve şehirlerara ı yolculuk...

Aylık Araç Kiralama Nasıl Yapılır

Günümüzde, kişi el bir araç çoğu in an için ihtiyaç haline gelmiştir Kişi el araçlar, uzun veya kı a me afeli yolculuklarda, şehir içinde, günlük hayatın her anında yaşamı...

Minibüs Kiralama Ankara

Taşıt ihtiyacı hemen hemen bütün kategorilerde ihtiyaçtır Özellikle toplu taşıma kategori inde minibü kiralama Ankara eçenekleri oldukça popülerdir Taziye, düğün, kafile...

Uzun Dönem Araç Kiralama Nedir

Araç kiralama ektör olarak ülkemizde on yıllarda yük eliş gö termiştir Kı a üreli araç kiralanabileceği gibi uzun dönemde araç kiralamak mümkündür Günlük ya da haftalık...