• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Araç Kiralama Şartları Nelerdir ?

Son zamanlarda bir çok kişi araç satın almaktansa araç kiralamayı tercih etmektedir. Araç kiralamak her zaman araç satın almaktan bir çok kişiye daha uygun fiyatlı gelmektedir. Bu da insanları araç satın almaya değil, istediği süreler dahilinde araç kiralamaya yönlendirmektedir. Peki; araç kiralama şartları nelerdir ? Araç kiralarken hangi şartlara uyum sağlamak gereklidir?

Ehliyet sahibi olmak; Araç kiralayan kişi mutlaka ehliyet sahibi olması gereklidir. Ehliyet sahibi olması gerektiği gibi bu ehliyetin süresinin de kesinlikle geçmemiş olması gereklidir. Ehliyeti olmayanlar ve ehliyet süresi geçenler araç kiralama hizmetinden faydalanamazlar. Lüks araçlar için ehliyet süresi üç yıl olarak belirlenmişken üst sınıf bir araç kiralayabilmek isteyen kişinin ehliyet süresi iki yıllık olmalıdır.

Sürücü yaşı; sürücünün yaşının araç kiralama yapması için 21 yaşın üzerinde olması gereklidir. Araç kiralamak için sadece kişinin ehliyeti olması yetersizdir. 21 yaşını doldurmuş kişilere araç kiraya verilebilir.

Araç yakıtı; araç teslim alınması süresinde araç yakıt depo seviyesi her zaman kontrol edilmelidir. Müşteri tarafından kiralanan aracın mutlaka kiralama sürecindeki aynı miktardaki yakıt ile firmaya teslim edilmesi şartı bulunmaktadır. Araç eğer fazla bir yakıt ile firmaya teslim edilirse bu yakıt için firma tarafından aracı kiralayan kişiye bir ödeme yapılmaz.

Aracın kiralama süresi kuralı; araç kiraları genel olarak bakıldığında günlük olarak yapılmaktadır. Araç kiralama süresinde bir günün altında kiralama yoktur. Kişi bir saat bile aracı kullanmak için kiralasa kesinlikle ödemeyi bir günlük olarak yapmak zorundadır.

Ödeme yöntemlerine uyum sağlama; bir çok araç kiralama firmasında ödemeler nakit veya kredi kartı ile yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak firmanın ödeme hususunda müşterisine tanıdığı bütün kurallara uymak araç kiralamak isteyen kişinin uyması gereken şartlardan birisidir. Ödeme çoğu zaman araç kiralama sürecinde yani araç kiralamaya gidildiğinde yapılmalıdır. Fakat bazı firmalar tarafından araç tesliminde de araç kira miktarı ödenerek araç kiralanabilmektedir.

İade ve teslim; araç kiralamada araç adresten teslim alınarak adrese teslim edilmelidir. Zira çoğu kişi aracı firmanın alamayacağı alanlarda bıraktığı için araç kiralama firmalarının kuralları dışına çıkmış olur. Bu nedenden dolayı araç kiralama firmalarının bu hususta da araç kiralama şartları arasına bir aracın iade ve tesliminde aracın aynı adrese verilerek aynı adresten alınma kuralı bulunmaktadır.

Yurtdışına çıkma talebi; Türkiye üzerinde bir firmadan kiralanan bir aracın, hangi renk, hangi marka ve hangi model olursa olsun talebe göre yurt dışına çıkartılma olasılığı bulunmamaktadır. Yani kiralayıcı firmadan araç kiralayan kişi böyle bir talepte bulunmaması gerekir. Araca yurtdışına çıkabilmek için çok ihtiyacı olan kişiler tam olarak sigorta şartlarını ve araç ile alakalı tüm şartları yerine getirerek aracın kiralanmasını sağlayabilirler.

14 Nisan 2018 261 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Saatlik Araç Kiralama Nedir?

Sektörün öncü araç kiralama firmalarının başlattığı bu yeni uygulama ile artık aatlik araç kiralama mümkün Peki aatlik araç kiralama nedir Şartları nelerdir Araç kiralama...

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç kiralama hizmeti kişilerin en çok talep ettikleri ve işlerini kolaylaştıran etkinlikler içeri indedir Bizde bir araç kiralama firma ı olarak kişilerin işlerinin bir parça ını...

Ankara Araç Kiralama Şirketleri

Ankara ülkemizin başkenti olma ı nedeniyle Ankara araç kiralama şirketleri ayı ı oldukça fazladır Önemli olan kiralama hizmetlerinin güvenli ve kaliteli olarak verilme idir Bulut...

Benzine 27 Kuruş Zam

Akaryakıt fiyatlarında 18 Şubat 2019 gece aat 24’den onra geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 27 kuruş zam geldi Ankara’da benzinin on fiyatı 630 TL motorin i e 613...

YORUMLAR

Avatar
Hasan Ali 14 Nisan 2018

21 yaş altı kişiler araç kiralamak için yapabileceği birşey yok mu?

Cevapla
Avatar
Kaan Cesur 14 Nisan 2018

Araç kiralama hakkında çok bilgi sahibi oldum teşekkürler.

Cevapla