• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Araç Kiralama Fiyatları

Araç Kiralama Fiyatları Ne Kadardır? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çeşitli sebeplerden dolayı kimi zaman uzun süreli araç ihtiyaçlarında bile, satın almak yerine araç kiralama ihtiyacı duyulabiliyor.

Satın alınan aracın kasko, sigorta işlemleri, kaza anında yapılacak olan işlemlerin zaman alması, arıza durumlarında zor durumlarla karşı karşıya kalmak gibi dezavantajları sebebiyle, çeşitli güvenilir şirketlerden sadece yapılacak olan bir sözleşme ile araçların kiralanabiliyor olması bu gibi sorunlarla uğraşmak istemeyenler için önemli bir alternatif sağlıyor.

Bazen bir seyahat, tatil planlamalarında, bazen de günlük kullanım veya şirket ihtiyaçlarında kullanılmak üzere, Türkiye’nin birçok yerinde kiralama hizmetleri sunuluyor.

Genel bir hizmet çerçevesi olmakla birlikte, her şirketin kendi markası, hizmetleri ve sunduğu güvenceler nedeniyle farklı kural ve şartları bulunuyor. Bunun yanında, hizmete sunulan araçların kalitesi ve güvencelerin kapsamına göre farklı şekilde fiyatlandırma tabloları karşımıza çıkabiliyor.

Araç kiralarken kiralama bedellerinin belirlenmesinde birçok etken bulunur. Aracın hangi tarihte ve kaç gün kiralanacağından sürücünün yaşına, kiralanacak olan aracın segmenti ve özelliklerinden şoför istenip istenmediğine, ek güvenceler, ek hizmetler, aracın teslim alınacağı ile teslim edileceği şehir ve ofisin farklı olup olmadığına göre çok çeşitli hesaplamalara tabi tutulur.

Araç kiralamayı düşünen kişiler, hangi kiralama şirketi ile sözleşme yapmaya karar verdiyse, o şirket ile görüşerek daha detaylı ve net bir bilgiye sahip olabileceği gibi, söz konusu durumlarla ilgili yapılacak olan değişiklikler ile daha yüksek veya daha düşük bir fiyatlandırma seçeneği meydana gelebilir.

Bunun dışında sezona, döviz kurlarına veya hizmet sunulacak olan bölgeye göre de fiyatlarda değişiklik söz konusu olabiliyor. Ayrıca, çeşitli sebeplerle yapılan kampanyalar, indirimler veya sunulan farklı farklı avantajlar ile müşterilerine daha ekonomik şartlarda hizmet sunabilmeyi hedefleyen güvenilir ve tanınmış şirketlerden yapılacak olan kiralamalar daima daha güvenilir ve hesaplı olmaktadır.

Türkiye’ de hizmet veren çok fazla sayıda kiralama şirketi bulunuyor ancak aralarında en tanınmış olanları; Koç grubuna ait olan Avis, Avis’e bağlı olarak hizmet veren Budget, Uluslararası bir Rent a Car şirketi olan Hertz, global hizmetler sunan Bulut Cars gibi şirketlerdir.

Gerek bireysel, gerekse kurumsal kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan araç kiralama şirketlerinin de kiralama hizmetinden yararlanmak isteyen müşterinden istediği bazı kriterler bulunur ve kiralama ilişkisi karşılıklı imzalanacak olan sözleşmeye dayandırılarak gerçekleştirilir.

Güncel araç kiralama fiyatlarına ulaşabilmek için şirketlerin web sitelerini ziyaret etmek, en doğru ve en güvenilir kaynaktan bilgi alınmasını sağlayacaktır.

Araç kiralama aşamasında doğru ve güvenilir bir yerden işlem yapmanın yanı sıra, kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Ayrıca karşılıklı imzalanacak olan sözleşmenin yükümlülükleri, sözleşmeye eklenen maddeler, kiralama süresince karşılıklı yüklenilen sorumluluklar da büyük önem taşır. Bu sebeple araç kiralayacak olan kişiler bu ve buna benzer konuları önceden öğrenerek sözleşme aşamasında da gerekli kontrolleri sağlamalı ve ona göre sözleşme yapmalıdır.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kiralamak şirket ve kişiler veya kurumlar arasında bir protokol gerektirir. Bu protokol yapılmadan önce kurallar, gereklilikler ve durumlar hakkında önceden bilgi sahibi olmak daha doğru, daha güvenli ve daha hızlı bir kiralama işlemi yapmak için önem taşır.

Sözleşmeler

Araç kiralarken mutlaka güvenilir ve tanınmış şirketlerden işlem yapın. Sözleşmeleri okuyun, gerekli kontrolleri yapın ve araç alırken de teslim ederken de bu bilgilerin doğru bir şekilde sözleşmeye işlendiğine dikkat edin, sözleşmenin bir örneğini mutlaka isteyin.

Fiyatlandırma

Araç kiralama şirketleri yapacakları fiyatlandırmaları 4 farklı sezona uygun olarak belirler. Örneğin; Kış, İlkbahar, Sonbahar veya Yaz aylarında fiyatlar değişkenlik gösterir. Yaz sezonu ve bayram tatilleri ile diğer tatiller daha pahalı fiyatlandırmaya tabi tutulur. Bu sebeple, eğer araç kiralama konusunda bu kriterlere göre değerlendirme yapmak daha ekonomik şekilde araç kiralamak için fırsat olabilir.

Kiralama Süreleri

Kiralama süreleri fiyatlandırmada farklılık gösterir. Kısa süreli kiralamalar ile uzun süreli kiralamalar arasında anlamlı farklar olabilmektedir. Uzun süreli araç kiralamalarında çeşitli indirimler yapılır.

Teslim Alma ve Teslim Etme Saatleri

Aracı teslim alacağınız saat ile teslim edeceğiniz saatin farklı olup olmadığı da önem taşır. Özellikle 24 saati aşan durumlarda 1 saat bile gecikme yaşanırsa +1 günlük kira bedeli ödeme tablosuna yansıtılabilmektedir. Bu sebeple sözleşmede belirtilen teslim saatini aşmamak ek ücret ödemekten kurtarır. Bazı şirketler müşterilerine bu konuda 1 saatlik veya 2 saatlik bir opsiyon tanıyabilmektedir ancak bu konuda şirketin politikalarını bilmek gerekir.

Teslim Alınan Şehir ve Teslim Edilen Şehir

Aracın teslim alındığı şehir ile teslim edileceği şehir farklı olması durumunda ek ücret talep edilir. Eğer ek ücret ödemek istemiyorsanız mutlaka teslim aldığınız ofise teslim etmenizde fayda var.

Avantajlı Sezonlar ve Erken Rezervasyon

Erken rezervasyon seçeneklerinden yararlanarak kiralama işlemini daha ucuza mal etmek mümkün. Belli zamanlarda kampanya ve indirimler olabileceği gibi, erken rezervasyon durumlarında da oldukça ekonomik tablolar çıkabilmektedir.

Kasko Ve Sigorta Kapsamı İle Güvenceler

Kasko ve sigorta güvencelerine dikkat! Her kiralık aracın mutlaka kaskosu olması gerekir ancak, kapsamları ve güvenceye aldıkları durumlar çeşitlilik gösterir. Bu konuda gerekli incelemenin yapılması ve full kasko seçeneklerini kullanarak araç kiralamak, herhangi bir durumda daha güvenilir bir çözüm sunar.

Ek Sürücü Durumu

Aracı kiralayan yani sözleşmeyi imzalayan kişinin haricinde birisi aracı kullanacaksa, o durumda mutlaka sözleşmeye ek sürücü olarak belirtilerek, diğer sürücünün de bilgileri eklenmelidir. Aksi taktirde diğer kişinin kullanımından kaynaklanan hatalar, masraflar ve sorumluluklar tamamen sözleşmeyi imzalayan kişiye aittir ve kasko şirketi kesinlikle sorumluluk almaz.

Ek Hizmet İhtiyaçları

Ek hizmet alıp almayacağınızın belirtilmesi gerekir. Örneğin, bebek koltuğu veya navigasyon cihazı gibi hizmetler ücrete tabidir ve sözleşmede belirtilmesi gerekir.

Bilgi Edinmek

Yaş, ehliyet, araç depozito miktarı, provizyon şartları gibi bilgileri önceden edinerek araç kiralamaya gitmek, zaman kazandırabileceği gibi daha güvenli ve uygun bir kiralama yapmaya olanak tanır. Ayrıca; kiralama işlemlerinde genellikle kendi adınıza ait olan kredi kartı bilgileri alınır ve aracın dönüşüne kadar limitinin bir kısmına bloke konur. Bu sebeple güvenilir ve tanınmış şirketler ile çalışılması olası karşılaşılabilecek sorunlar için önlem olabilir.

12 Temmuz 2019 288 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Kiralık Araç Yenimahalle

Ankara'nın Yenimahalle ilçe i en çok araç kiralama şirketlerinin bulunduğu bölgeler ara ında yer alıyor Fakat bazı firmalar diğer firmalardan ayrılmış olarak, daha kaliteli ve aynı...

Kiralık Araç Bağlıca

Kiralık Araç Bağlıca Kiralık Araç Bağlıca firma ı, uzun zamandar araba kiralama ektöründe hizmet vermekte ve Ankara'nın en tanınmış şirketleri ara ında yer almaktadır Kurum al...

Uzun Dönem Araba Kiralama

Uzun Dönem Araba Kiralama Uzun zamandır Ankara'nın değişik bölgelerine araba kiralama hizmeti veren firma, her zaman için müşterilerine kaliteli ve aynı zamanda uygun fiyatlarla, rent a...

Yenimahalle Kiralık Araba

Araba kiralama hizmeti birçok firmanın vermiş olduğu bir hizmettir Araç kiralama hizmeti almak i tediğiniz zaman rezerva yon yapan firmalardan bu konuda yardım alabilir iniz Araç kiralama...