• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Araç Kaskosu Neden Önemlidir?

ARAÇLARDA KASKO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Araçlara Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçlarda zorunlu mali trafik sigortası yaptırılması gerekirken, kasko zorunlu değildir. Trafik sigortası olası kaza, doğal afet ve oluşabilecek diğer sorunlara karşılık yapılması gerekmektedir. Kaza durumunda karşı tarafın maddi hasarları trafik sigortası tarafından karşılanır. Kasko burada devreye girmektedir. Eğer aracın kaskosu yoksa ve suç size ait ise hasar bedelini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Eğer araçta kasko var ise sigorta firması sizin hasar bedelini ödemekle yükümlüdür.

Kasko araçta oluşabilecek tüm hasar ve maddi kayıpları ödeyen geniş bir sigorta poliçesidir. Kasko sayesinde trafik kazasında oluşabilecek araç hasarlarından tamamen muaf durumda olursunuz. Kasko sadece trafik kazasında değil aynı zamanda aracınızda oluşabilecek dış zararlara karşı da sizi korur. Örneğin aracınız park halindeyken hasar görmesi durumunda bu durumu rapor tutarak ve beyan yazarak kasko şirketine rücu edip, hasar bedelini kasko şirketinden rahatlıkla alabilirsiniz. Kasko bu yüzden araç üzerinde en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Zorunlu mali trafik sigortası sadece karşı tarafın hasarlarını ödediği için kendi aracınıza mutlaka kasko poliçesi yaptırın. Olası kaza ve maddi kayıplardan bu sayede rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kasko poliçesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bunların başında aracın kaza durumunda ödenecek hasar tutarı ve diğer teminat tutarlarıdır. Kaskoda belirtilen hasar tutarı olabildiğince yüksek olmalıdır ki aracınızın tüm hasarlarını rahatlıkla karşılatabilmelisiniz. Örneğin kaza durumunda aracınızda 100 bin TL üzerinde hasar oluşması durumunda eğer kasko teminat bedeli bu tutarın altında ise cebinizden ek maliyetler çıkabilir. Bu tarz durumların önüne geçmek için poliçenin detaylarını mutlaka inceleyin.

Araç kaskosunda önemli detaylardan biri de kaza durumunda ikame araç hizmetidir. Kaza yaptığınızda aracınız serviste kaldığı sürece size verilen yedek araç kaskoda ikame araç olarak adlandırılmaktadır. Eğer poliçenizde bu detay varsa kaza durumunda araçsız kalmazsınız ve maduriyetiniz bir nebze de olsa giderilir. İkame araç sizin aracına emsal olabilecek ve benzeri özelliklere sahip olan bir araçtır. Bu hizmetten faydalanmak için gerekli şartların olmasına özen göstermelisiniz.

Yukarıda belirtilen genel hatların dışında dikkat edilmesi gereken bazı ufak noktalar bulunsa da temel hatlar bunlardır. Araç aldığınızda trafik sigortası yaptırırken mutlaka kasko poliçesi de yaptırmaya özen göstermelisiniz. Oluşabilecek tüm hasar ve ek giderlerin önüne geçmek için bu tarz işlemlere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Diğer önemli nokta ise araç kiralamada rent a car kaskosudur. Araç kiralama yaptığınız yerde mutlaka araç kaskolarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çok fazla maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için önceliğinizi bu noktalara vermeli ve mutlaka araştırma yapmalısınız.

07 Ekim 2018 224 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Saatlik Araç Kiralama Nedir?

Sektörün öncü araç kiralama firmalarının başlattığı bu yeni uygulama ile artık aatlik araç kiralama mümkün Peki aatlik araç kiralama nedir Şartları nelerdir Araç kiralama...

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç kiralama hizmeti kişilerin en çok talep ettikleri ve işlerini kolaylaştıran etkinlikler içeri indedir Bizde bir araç kiralama firma ı olarak kişilerin işlerinin bir parça ını...

Ankara Araç Kiralama Şirketleri

Ankara ülkemizin başkenti olma ı nedeniyle Ankara araç kiralama şirketleri ayı ı oldukça fazladır Önemli olan kiralama hizmetlerinin güvenli ve kaliteli olarak verilme idir Bulut...

Benzine 27 Kuruş Zam

Akaryakıt fiyatlarında 18 Şubat 2019 gece aat 24’den onra geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 27 kuruş zam geldi Ankara’da benzinin on fiyatı 630 TL motorin i e 613...

YORUMLAR

Avatar
HARUN TOKSÖZ 07 Ekim 2018

Kasko firmaları arasında en güvenilir hangileri?

Cevapla
Avatar
METE 07 Ekim 2018

Doğa Sigorta ve Allianz tavsiye ederim ikiside ödemede kolaylık sağlıyor

Cevapla
Avatar
ASU GENÇ 07 Ekim 2018

Araç kiralamada hangi kaskolar var. Nelere dikkat etmeliyiz.

Cevapla
Avatar
vural 07 Ekim 2018

Araç kiralama fiyatları ne kadardan başlıyor

Cevapla
Avatar
Murat 07 Ekim 2018

Kaskosuz araca binmek büyük risk. Kesinlikle kasko yapılmalı

Cevapla